پرچم
جوانه های ششمروزت مبارکمسئلهشورابازدید

سلامی چو بوی خوش آشنایی

والدین بخوانند

اینفوگرافی حفظ حریم خصوصی کودکان ونوجوانان در شبکه های اجتماعی را از اینجا دانلود کنید.

سرگرمی جوانه

همه ما شاید دفترچه های یاداشتی برای خودمان داشته باشیم که خاطرات و یا مطالب ضروری را در آن یادداشت می کنیم اما هنرمندی دفترچه یادداشتی برای خود فراهم کرده است که همه را شگفت زده کرده است. خوزه نارانا نوت دفترچه هایش را با نقاشی ها و چسباندن اشکال مختلف پر کرده است.

او از انواع وسایل مانند آب رنگ، قلم، بریده عکس ها، تمبر و ... برای طراحی این دفترچه ها بهره گرفته است. او سال ها به عنوان مهندس پرواز مشغول به کار بود اما از سال 2005 تصمیم گرفت بیش تر به مسافرت و کارهای هنری بپردازد. هرچند شاید عجیب باشد اگر بدانیم او هرگز به کلاس نقاشی نرفته و یا در رشته ای هنری دانشگاه تحصیل نکرده است بلکه همه آثارش را با استعداد خود و ابتکار آفریده است. او تاکنون 12 دفترچه یادداشت طراحی کرده است.

دفترچه یادداشت شگفت انگیز.سایت نوجوان ها (3)دفترچه یادداشت شگفت انگیز.سایت نوجوان ها (6)

دفترچه یادداشت شگفت انگیز.سایت نوجوان ها (5)دفترچه یادداشت شگفت انگیز.سایت نوجوان ها (10)

دفترچه یادداشت شگفت انگیز.سایت نوجوان ها (8)دفترچه یادداشت شگفت انگیز.سایت نوجوان ها (12)

دفترچه یادداشت شگفت انگیز.سایت نوجوان ها (7)دفترچه یادداشت شگفت انگیز.سایت نوجوان ها (4)

دفترچه یادداشت شگفت انگیز.سایت نوجوان ها (9)دفترچه یادداشت شگفت انگیز.سایت نوجوان ها (13)

دفترچه یادداشت شگفت انگیز.سایت نوجوان ها (15)دفترچه یادداشت شگفت انگیز.سایت نوجوان ها (19)

دفترچه یادداشت شگفت انگیز.سایت نوجوان ها (14)دفترچه یادداشت شگفت انگیز.سایت نوجوان ها (11)

دفترچه یادداشت شگفت انگیز.سایت نوجوان ها (18)دفترچه یادداشت شگفت انگیز.سایت نوجوان ها (20)

دفترچه یادداشت شگفت انگیز.سایت نوجوان ها (16)دفترچه یادداشت شگفت انگیز.سایت نوجوان ها (21)

دفترچه یادداشت شما چه شکلیه ؟

مرکز فرهنگ شهروندی جوانه

مرکز هوش جوانه

مسابقه هوش جوانه شماره (1)

سوال هوش.سایت نوجوان ها

مهلت ارسال : 16 آذر 

هر چه می خواهد دل تنگت بگو

سلام بچه ها

برای همه ما آرزو بسیار مهم است و شما بهتر ازمن می دانید که « انسان با آرزوهایش معنا می شود و با آرزوهایش شناخته می شود . »

چند سوال فلسفی مهم ذهن بشر را همیشه درگیر خود کرده و پاسخ به آنها، معرکه ای از عقاید شده است :

آیا انسان بدون آرزو، می تواند زندگی کند ؟

آیا آرزو در پیشرفت یا سقوط انسان تاثیر دارد ؟

آیا تلاش و کوشش مداوم برای رسیدن به آرزو ضروری است ؟

و اصولا " رابطه ی عقل ، آرزو ، انسان و کوشش چیست ؟

حتما " متوجه شدید که : آرزوی عقلِ سالم + داشتن انگیزه ی قوی + تلاش مستمر ، نتیجه اش « موتور محرک پیشرفت انسان و انسانیت اوست . »

همیشه گفته اند : « بگو دوستانت کیستند تا بگویم توکیستی . » حال آیا از نظر شما اشکالی دارد بگوئیم : « بگو آرزویت چیست تا بگویم کیستی و به کجا می روی و سر از کجا در می آوری ؟ »

چون آرزو این قدرت را دارد که هم انسان را به اوج انسانیت و ارزشهای انسانی برساند و هم به انتهای حیوانیت بکشاند .

همه ی آدم ها در اعماق وجودشان هر لحظه درگیر این آرزوها هستند ، پس بیائید به هم کمک کنید تا آرزوها مسیر درستی را طی نمایند و لباس واقعیت را بر تن کنند و آرامش ، اطمینان ، شادی ، رفاه ، پیشرفت ، تعالی و ارزشهای خداپسندانه را به ارمغان آورند .

ادامه مطلب را حتما بخوانید


ادامه مطلب...

والدین بخوانند


چه‌قدر اطلاعات بدهیم؟ چه اطلاعاتی بدهیم؟


صادق باشید اما بیش از آن‌چه نیاز دارند بدانند، نگویید. مواجه شدن کودکان و نوجوانان با مجموعه‌ای وسیع از اطلاعات اقتصادی و  جزئیات دخل و خرج خانواده، قسط‌های ماهانه یا بدهی‌های موقت معمولاً بچه‌ها را نگران می‌کند و می‌ترساند.

در گفت‌وگو با کودکان کوچک‌تر به خاطر داشته باشید که مهم‌ترین نیاز آن‌ها اطمینان از سلامت و امنیت در خانواده است. پس مراقب پیام‌هایی که به آن‌ها می‌دهید، باشید. صدای ذهن دل‌واپس‌تان را در حضور کودکان کنترل کنید و تحلیل‌های نگران‌کننده را به زبان نیاورید. کودکان و نوجوانان عبارتی مثل «اگر این ماه هم حقوق نگیرم، بدبخت می‌شویم!» را به شیوه‌ای متفاوت با شما تحلیل می‌کنند و ممکن است تعابیر ترسناکی از دل همین جمله کوتاه بیرون آورند. شنیدن این جمله از زبان مادر یا پدر به معنای ناامنی در خانواده است.

اگر به خاطر مسائل مالی باید محل زندگی‌تان را تغییر دهید، موضوع را با بچه‌ها در میان بگذارید. تغییر محل زندگی شاید برای شما فقط یک تغییر باشد، اما ممکن است در ذهن بچه‌ها با اتفاق‌های نگران‌کننده‌ای مثل بی‌خانمان شدن یا تنها و دور از والدین ماندن گره بخورد. برای بچه‌ها توضیح دهید فروش خانه، ترک خانه بزرگ و رفتن به یک محل کوچک‌تر یا زندگی در خانه پدربزرگ و مادربزرگ هرگز به این معنا نیست که خانواده‌تان از هم پاشیده، به آن‌ها اطمینان دهید شما همچنان یک خانواده گرم و صمیمی و به هم پیوسته هستید.

در موقعیتی مناسب و محیطی آرام درباره موضوع با بچه‌ها گفت‌وگو کنید، بدون هیجان یا لحنی حاکی از نگرانی و اندوه. به بچه‌ها اطمینان دهید نیازهای اولیه‌شان پاسخ داده خواهد شد.

نسخه کامل مطلب گفت‌وگو با کودکان و نوجوانان درباره بحران مالی در خانواده را در ادامه مطلب حتما مطالعه بفرمایید.


ادامه مطلب...

کافه کتاب جوانه

موش و گربه

در مورد طنز چه می دانی ؟

طنز، یکی از انواع ادبیه که شاعران و نویسندگان ار آن برای بیان گله و شکایت خود از اوضاع و احوال سیاسی و اجتماعی استفاده می­کنند. شاعر یا نویسنده با طنز، مشکلات و مسایل اجتماعی و سیاسی را بسیار شیرین و دلنشین بیان میکنه.

خواندن یک متن ادبی در قالب طنز باعث میشه خواننده به فکر فرو برود و از آن سطحی نگذره. یعنی خواننده در ظاهر میخنده ولی این خنده، تلخ است و در خودش هزاران حرف داره. شاید یکی از دلایلی که  در گذشته شاعران با طنز از جامعه و حاکمان و… انتقاد می­کردند این بوده که جرأت انتقاد مستقیم نداشتند.

طنز و هجو و هزل، چه فرقی با هم دارند؟

هر سه خنده دارند ولی در طنز، شاعر یا نویسنده مشکلات و مسایل را به شکلی خنده دار بیان میکنه تا خواننده هم بخنده و هم در موردشون فکر کنه. هدف اصلی در طنز اینه که این مشکلات و کمبودها و عیب و ایرادها رفع بشند. در هجو شاعر یا نویسنده چنین هدفی نداره و قصدش فقط مسخره کردن و خوار و خفیف کردن کسی هست که در موردش صحبت میکنه. در هجو، شاعر به هیچ وجه قصد اصلاح چیزی یا  به تفکر وا داشتن کسی را نداره . طنز مثل هجو، تند و تیز و گزنده نیست. هزل هم یک نوع شوخیه ولی رکیک و زشته. یعنی گوینده در هزل عفت کلام نداره و هر چی دوست داره میگه.

کتابهای مهم طنز

مهمترین کتابهای کلاسیک طنز ، آثار عبید زاکانی هستند، مثل موش و گربه، رساله دلگشا، ریش نامه و … .

نثر و طنز معاصر با مقالات علی اکبر خان دهخدا آغاز شد که  در روزنامه صوراسرافیل با عنوان چرند و پرند منتشر می­شدند. ایرج میرزا و سید اشرف‌الدین قزوینی هم اشعار طنز بسیار زیبایی دارند.

کیومرث صابری فومنی (گل آقا)، ابوالفضل زرویی نصرآباد (ملانصرالدین)  طنزپردازانی هستند که به دوره ما نزدیکترند.

درباره عبید زاکانی

درباره عبید زاکانی

مهمترین شاعر و نویسنده طنز پرداز کلاسیک که حتی بعضیا میگن  پدر طنز ادبیات فارسی هستش عبید زاکانیه که در قرن هشتم زندگی می­کرده.  اشعار عبید به دو بخش شوخی و جدی تقسیم میشن. عبید زاکانی در سبک شعر و نثرش از سعدی پیروی می­کرده. آثار طنز عبید زاکانی عبارتند از: اخلاق الاشراف، صد پند، رساله دلگشا، رساله تعریفات، ریش نامه، موش و گربه و… است. معروفترین کتاب طنز عبید، موش و گربه است.

عبید، مرد دانایی بود که اوضاع زمانه خودش را دوست نداشت؛ او با طنز بسیار زیبای خودش  بی­عدالیتی­ها و زشتی­ها و فسادهای حاکمان دوره حکومت مغول بر ایران و همچنین حماقتهای مردم و حاکمان را نشان میده. البته بعضی جاها خیلی زبان تند و گزنده ای داره و حتی در بعضی از اشعارش از فحش و ناسزا استفاده میکنه، ولی هدف اصلیش نشان دادن این مشکلات و عیب و ایرادها بوده تا شاید حل بشن.

  در ادامه مطلب داستان موش و گربه را بخوانید...

اگر داری تو عقل و دانش و هوش بیا بشنو حدیث گربه و موش بخوانم از برایت داستانی که در معنای آن حیران بمانی


ادامه مطلب...

مرکز ریاضی جوانه

تاریخ عدد های منفی

می­­دونید که شمارش از زمانهای بسیار قدیم با توجه به کاربردی که داشته متدوال بوده ولی خب سروکله عددهای منفی از کجا پیدا شد؟

مفهوم عدد های مفنی تقریبا به ۲۰۰۰ سال پیش بر می گرده. این مفهوم را هندی ها، اختراع کردن. اونها عدد منفی را ، یعنی عددی که کمتر از صفر بود، وام یا قرض می گفتن و مقدار مثبت را دارایی. بعضی از ریاضی دانهای ایرانی هم از این اصطلاح برای بیان عدد استفاده میکردن ولی به طور کلی ریاضیدانهای ایرانی به جواب مثبت معادله توجه داشتن.

تاریخ اعداد منفی

جالبه بدونید که ریاضی دانهای اروپایی هم تا ۳۰۰ سال پیش ، اغلب به جواب منفی معادله ها بی توجه بودن و به اونها اهمیت نمی دادن و اونها را جواب های دروغ و بی معنا می دونستن.

عدد های منفی تنها وقتی مورد قبول عام قرار گرفتن که سرچشمه واقعی اونها پیدا شد ولی دانشمندها یکباره به این سرچشمه پی نبردن. برای رسیدن به این مرحله دشواریها و مانع های بسیاری وجود داشت.

یکی از روش های تفسیر مقدارهای مثبت و منفی را هندی ها پیدا کردن که بسیار هم طبیعی بود. اونها سرچشمه مقدارهای مثبت و منفی را در  دارایی و قرض پیدا کردن . اونها شروع به تجزیه و تحلیل این مفهوم کردن.

حساب کتاب کردن با عدد های منفی

ریاضی دانهای آلمانی در قرن شانزدهم ، استفاده از اعداد منفی را آغاز کردن. مثلا “شفیل” در کتاب “حساب آلمانی” خود با پیروی از قانون علامت ها در عمل جبری ، به فراوانی از عدد های منفی استفاده میکنه. او می نویسه:

“… عمل های جبری روی این عدد ها، در واقع  شگفت آوره … ما ناچاریم از عدد های کمتر از صفر یا کمتر از هیچ استفاده کنیم.”

در کنار هوادارن عدد های منفی، مخالفان هم وجود داشتن مثلاً ریاضیدانی به نام فرانسوا ویت بود که نه عدد های منفی را به رسمیت شناخت و نه در  نوشته های خودش به کار برد.

توجیه امروزی عدد های منفی به عنوان پاره خط های جهت دار در قرن ۱۷ میلادی در نوشته های دو ریاضیدان به نام های “ژیرار” و دکارت دیده میشه.  امروزه از عدد های منفی در رسم منحنی ها استفاده میشه. در ضمن عدد های مثبت و منفی به وسیله یک نقطه از محور ، از یکدیگه جدا میشن.

منبع: کتاب تاریخ ریاضیات- پرویز شهریاری

 

مرکز علوم جوانه

 

دانش آموزان عزیزم

آشنا بودن با وسایل و ابزار آزمایشگاهی بخش مهمی از مهارت هایی است که برای هر فعالیت علمی و پژوهشی در زمینه شیمی به آن نیازمندید.

در این جا اجمالاً با مهم ترین ابزارهایی که در فعالیت های علمی شیمی مورد استفاده قرار می‌گیرد آشنا می‌شوید. برای آشنا شدن با نحوه استفاده از هر کدام از این وسایل روی نام و یاتصویر آن کلیک کنید.

 

 

نام

کاربرد

تصویر

بشر

 

آشناییِ با وسایل آزمایشکاهیِ

از بشر استفاده‌های متنوعی می‌شود از جمله برای نگهداری و حمل و حرارت دادن مایعات و محلول‌ها.

 

بطری

بطری برای نگهداری و حفظ  مواد جامد و مایع

استفاده می‌شود.

آشناییِ با وسایل آزمایشکاهیِ
آشناییِ با وسایل آزمایشکاهیِ

آبفشان

آشناییِ با وسایل آزمایشکاهیِ

آبفشان یک بطری پلاستیکی مجهز به یک لوله است که به وسیله آن لوله می توان محتوای بطری را به نقطه مشخصی پاشید.

آشناییِ با وسایل آزمایشکاهیِ 

چراغ بونزن

 

چراغ بونزن برای حرارت دادن مواد استفاده می‌شود و با گاز بوتان کار می‌کند.

آشناییِ با وسایل آزمایشکاهیِ

استوانه مدرج یا مزور

 

آشناییِ با وسایل آزمایشکاهیِ
این وسیله شیشه‌ای برای اندازه گیری دقیق مایعات استفاده می‌شود.

 

آشناییِ با وسایل آزمایشکاهیِ 

بورِت

 

بورت برای اندازه گیری دقیق مایعات و مخصوصاً در تیتراسیون کاربرد دارد. برای استقرار بورت از پایه بورت استفاده می‌شود.

آشناییِ با وسایل آزمایشکاهیِ

 

آشناییِ با وسایل آزمایشکاهیِ

بوته چینی

آشناییِ با وسایل آزمایشکاهیِ

بوته چینی برای حرارت دادن مقادیر کمی از مواد و رساندن آن به درجه حرارت خیلی بالا استفاده می‌شود.

آشناییِ با وسایل آزمایشکاهیِ 

ارلن مایر (یا فلاسکِ ارلن مایر)

 

ارلن مایر برای نگهداری، مخلوط کردن محلول‌ها و حرارت دادن مواد به کار می‌رود. تخت بودنِ کف آن موجب می‌شود که مواد به آسانی به طور اتفاقی از آن بیرون نریزند و همچنین موجب می‌شود که گرم کردن مواد در آن به راحتی صورت گیرد.

آشناییِ با وسایل آزمایشکاهیِ
 
آشناییِ با وسایل آزمایشکاهیِ 

ظرف تبخیر

آشناییِ با وسایل آزمایشکاهیِ

همانطور که از اسم آن معلوم است برای حرارت دادن و بخار کردن مایعات کاربرد دارد.

آشناییِ با وسایل آزمایشکاهیِ

بالن شیشه‌ای

بالن‌ها در شکل های مختلف و برای استفاده‌های ساخته می‌شوند. پر کاربردترین بالن ها "بالن ته صاف" و بالن "ته گرد" است.  از بالن برای حرارت دادن مایعاتی استفاده می‌شود که لازم است همه ان به طور یکنواخت گرم شود.

بیشترین کاربرد بالن شیشه‌ای در تقطیر مواد است.

بالن حجمی هنگامی استفاده می‌شود که حجم مشخصی از مایع را در آزمایشی مورد استفاده فرار می‌دهیم.

آشناییِ با وسایل آزمایشکاهیِ
آشناییِ با وسایل آزمایشکاهیِ 

قیف

 

آشناییِ با وسایل آزمایشکاهیِ

برای انتقال مایعات

آشناییِ با وسایل آزمایشکاهیِ 

قیف بوخنر

قیف بوخنر معمولاً از سرامیک ساخته می‌شود و به وسیله آن مواد تحت خلاء بهتر و سریع‌تر صاف می‌شوند.

آشناییِ با وسایل آزمایشکاهیِ
آشناییِ با وسایل آزمایشکاهیِ 

قیف جداکننده

آشناییِ با وسایل آزمایشکاهیِ

قیفی است که برای جدا کردن مایعات از آن استفاده می‌شود. برای استفاده از این قیف حتماً باید از پایه و گیره برای نگهداری آن استفاده کرد.

آشناییِ با وسایل آزمایشکاهیِ

کاردک

 

از این وسیله که در واقع یک قاشق بسیار ظریف و کوچک است برای برداشتن و جا به جا کردن مقادیر اندک مواد شیمیایی جامد استفاده می‌شود. به فارسی به نام های مختلفی مشهور است، مثلاً؛ کاردک و کفگیرک. پزشکان و داروسازان قدیمی ایرانی به چنین وسیله‌ای "مرهم کش" می‌گقتند.

آشناییِ با وسایل آزمایشکاهیِ
آشناییِ با وسایل آزمایشکاهیِ 

گیره

آشناییِ با وسایل آزمایشکاهیِ

گیره‌ها برای نگه داری وسایل شیشه‌ای مورد است

 

فاده متعدد دارد و در شکل های مختلف ساخته می‌شود.

هاون

هاون برای تبدیل جامدات به پودر استقاده می‌شود و معمولاً از جنس سرامیک است. اما از جنس شیشه‌ای آن هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آشناییِ با وسایل آزمایشکاهیِ
آشناییِ با وسایل آزمایشکاهیِ

ترازو

آشناییِ با وسایل آزمایشکاهیِ

ترازوهایی که در آزمایشگاه استفاده می‌شوند متنوعند؛ از جمله ترازوهای یک کفه‌ای، دو کفه‌ای و ترازوهای دیجیتال

 

تنزیب – حوله کاغذی

پارچه تنزیب که پارچه‌ای توری و از جنس نخ پنبه‌ای است و حوله کاغذی در آزمایشگاه شیمی همیشه لازم است.

آشناییِ با وسایل آزمایشکاهیِ
آشناییِ با وسایل آزمایشکاهیِ

پیپت

 

آشناییِ با وسایل آزمایشکاهیِ

پیپت در واقع لوله بسیار نازکی است که برای برداشتن و جا به جا کردن مقادیر بسیار کم مایع به کار می‌رود و در انواع پلاستیکی و شیشه‌ای ساخته می‌شود.

آشناییِ با وسایل آزمایشکاهیِ 

میله همزن

میله همزن معمولاً از جنس شیشه است و برای هم زدن محلولها به کار می‌رود.

آشناییِ با وسایل آزمایشکاهیِ
آشناییِ با وسایل آزمایشکاهیِ

قطره چکان

 

آشناییِ با وسایل آزمایشکاهیِ

قطره چکان ها شامل یک لوله شیشه ای با نوک باریک و یک حباب پلاستیکی ارتجاعی است..

آشناییِ با وسایل آزمایشکاهیِ 

کاغذ صافی

کاغذ صافی کاربرد فراوانی در آزمایشگاه های علمی دارد و به طور معمول برای جداسازی مواد جامد معلق در مایع به کار می رود و در شکل های متنوع ساخته می‌شود.

آشناییِ با وسایل آزمایشکاهیِ
آشناییِ با وسایل آزمایشکاهیِ 

چوب پنبه‌ها

آشناییِ با وسایل آزمایشکاهیِ

چوب پنبه‌ها را قبلاً از پوسته رویی نوعی از درخت بلوط به دست می‌آوردند. امروزه چوب پنبه‌های لاستیکی جایگزین آن ها شده است. مورد استفاده آن بستن محکم دهانه ظروف است.

آشناییِ با وسایل آزمایشکاهیِ

لوله آزمایش / گیره لوله /  جا لوله‌ای

لوله آزمایش شاید پرکاربردترین وسیله آزمایشگاه شیمی باشد و برای مخلوط کردن، مشاهده، گرم و سرد کردن مواد و مقاصد بسیار دیگری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بیشتر وقت ها نباید مستقیماً لوله آزمایش را با دست لمس کرد و باید برای حمل و نقل آن از "گیره لوله آزمایش" استفاده کرد.

 چون تهِ لوله آزمایش تخت نیست برای نگهداری آن از جا لوله‌ای که وسیله‌ای است چوبی، پلاستیکی یا فلزی استفاده می‌شود.

آشناییِ با وسایل آزمایشکاهیِ
آشناییِ با وسایل آزمایشکاهیِ 

دماسنج

 

آشناییِ با وسایل آزمایشکاهیِ

دماسنج برای اندازه گیری دقیق درجه حرارت استفاده می‌شود.

آشناییِ با وسایل آزمایشکاهیِ 

سه پایه

سه پایه تقریباً همیشه در هنگام گرم کردن مواد مورد استفاده قرار می گیرد.

آشناییِ با وسایل آزمایشکاهیِ
آشناییِ با وسایل آزمایشکاهیِ

شیشه ساعت

آشناییِ با وسایل آزمایشکاهیِ

شیشه ساعت معمولاً برای توزین یا جا به جا کردن جامدات استفاده می‌شود.

آشناییِ با وسایل آزمایشکاهیِ

مبرِّد یا کندانسور

 

این وسیله به صورت لوله‌های پیچیده و درون هم ساخته شده و به طور خاص برای جدا کردن مایعاتی که در هم حل شده‌اند به وسیله تبخیر و تقطیر به کار می‌رود.

آشناییِ با وسایل آزمایشکاهیِ
آشناییِ با وسایل آزمایشکاهیِ