وبلاگ کلاس ششم 2 دبستان پسرانه دانشگاه صنعتی اصفهان

مولانا

بلوغ

رشد مغز و علت بدخلقی نوجوان و جوان


مغز نوجوان
 دوران نوجوانی دوران کشف هویت وجودی و اجتماعی است. وقتی فرزندان به دوران بلوغ و نوجوانی پا می گذارند, اغلب والدین دوران بسیار سنگینی را تجربه می کنند. فرزندی که روزی شیرین کاری می کرد آرام آرام به نوجوانی سرکش که دوست دارد مرزهای خود را خودش مشخص کند و همه چیز را خودش تجربه کند, تبدیل می شود و حق نیز با اوست! زندگی اجتماعی در حال تغییر است و ارزش ها و الگوها هم در حال تغییر هستند!

دوران نوجوانی و بلوغ والدین, بدون تردید, با دوران بلوغ فرزندانشان, شبیه هم نخواهد بود. پس انتظار نداشته باشیم که دوران بلوغ در فرزندانمان شبیه دوران بلوغ خودمان باشد. سنین تقریبا از ۱۱ و ۱۲ سالگی تا ۱۸ و ۱۹ سالگی را دوران نوجوانی می نامند, فراموش نکنید که دوران بلوغ تا سنین ۲۴ سالگی طول می کشد و بعضی از اساتید, حتی بر این باورند که تا ۳۰ سالگی می تواند ادامه یابد.

در این دوران بلوغ, قسمت هایی از مغز زودتر از قسمت های دیگر رشد می کنند و این بی تعادلی موجب پارادوکس در رفتار این بی گناهان می گردد. خطایی که اغلب والدین انجام می دهند این است که می پندارند, نوجوانی که از نظر جسمی کاملا رشد کرده است, سیستم مغزی او نیز رشد کرده است, اصلا نباید چنین خطایی را کرد. بعد از دوران نوجوانی, دوران بلوغ و رشد سلول های مغزی, حداقل تا سن ۲۴ سالگی ادامه دارد.

رابطه مستقیمی بین رفتار نوجوان و رشد سیستم مغزی در این دوران وجود دارد. رشد بخش بزرگی از سیستم مغزی در انسان ها تقریبا تا ۲۴ سالگی ناکامل است. اگر والدین از این دوران (که در مغز یک نوجوان چه می گذرد) آگاه باشند و بدانند که هنوز مغز نوجوانان خود به رشد و تکامل نرسیده است, بدون تردید انتظاراتشان از فرزندان خود را تغییر داده و به سهولت می توانند با حال و رفتار دشوار فرزندان خود کنار بیایند. چراکه بخش بزرگی از رفتار و بدخلقی و توجیهات من درآوردی نوجوانان, ناشی از تغییرات هورمونی و رشد ناقص سلول های دیگر مغز می باشد. 
سلول های مغز انسان ها در برابر مسائل بیرونی, بسیار حساس می باشند و از آنجایی که تمامی مغز یک نوجوان در حال رشد و بلوغ است, این حساسیت شدید تر می باشد و می تواند صدمه های جدی و حتی همیشگی در آنان به جا بگذارد. برای مثال استفاده از نوشیدنی های الکلی و مواد مخدر.

خواب کم, رشد بخش های مغز را کاهش می دهد و یک نوجوان, ۹ تا ۱۰ ساعت به خواب نیاز دارد تا بتواند تمامی تاثیرات فعال روز را در مغز حل کند. پس اگر دنیا را آب برد و فرزند نوجوان شما را خواب, تعجب نکنید.

بعضی از والدین به وسیله تنبیه و تشویق, در صدد هستند که از بعضی رفتارهای فرزندانشان, در دوران بلوغ پیش گیری کنند, اما دیگر, این جواب نمی دهد و بهتر است با نوجوانان همفکری کرد, انواع گزینه ها را بررسی کرد, عواقب آن را مورد بحث و بررسی قرار داد و در صورت نیاز با مشاور و روانشناس مشورت کرد. بدینوسیله شما می توانید یک محیط امن و باز, ایجاد کرده و این دوران سر سخت و پرتلاش بلوغ را, خفیفتر کنید. آموزش و پرورش هم انتظارات خود را باید از این عزیزان به روز کرده و از انتظارات غیر علمی, خودداری نمایند .

در گذشته روانشناسان علت خصوصیات ناخوشایند رفتاری دوران نوجوانی را تغییرات هورمونی بدن می دانستند. در حالی که تحقیقات جدید که با روش تصویربرداری از مغز انسان انجام شده است حاکی از تغییرات وسیع ساختمان مغر انسان در نوجوانی و اوایل جوانی است.دانشمندان تغییرات در ناحیه نرمه جلویی مغز انسان که مسئول کنترل محرک های انگیزشی، قضاوت و تصمیم گیری نوجوان است را توجیه مناسبی برای رفتارهای عجیب اغلب نوجوانان در این سنین می دانند و علت بد خلقی، خود خواهی، بی ملاحظگی و تند مزاجی نوجوانان را به این شکل توجیه می کنند که رشد مغز انسان در نوجوانی کندتر از رشد بدن اوست.

به گزارش روزنامه اعتماد، در این تحقیق که در انستیتو ملی سلامت روان Bethesda انجام شد، فرآیند رشد 400 کودک تحت نظارت قرار گرفت. به این صورت که هر دو سال یک بار از مغز آنها تصویربرداری به عمل می آمد.
 
با مطالعه نتایج به دست آمده مشخص شد در فرآیند رشد انسان به تدریج سلول های مغز درگیر جوان سازی می شوند و به طور مداوم مغز انسان در حال تجدید و تغییر است به طوری که فرد تا سن 22-20 سالگی سالانه یک درصد از سلول های خاکستری مغز خود را از دست می دهد.آنها معتقدند در این مرحله از زندگی مغز نوجوانان مانند اسفنجی عمل می کند که درگیر یادگیری است و عدم کنترل محرک های درونی باعث بروز رفتارهای ریسکی مانند روی آوردن به مواد مخدر، الکل و سیگار می شود.