هدر معلم
اسلایدشو 1عکس مهر

چرخش زمین

دانستنی های زمین

و زندگی بر روی سطح آن در طول یک میلیارد سال پدیدار گشته‌است. هم اکنون زمین خانهٔ میلیون‌ها گونه از جانداران است که انسان یکی از آن‌ها است.زیست‌کرهٔ زمین با گذر زمان جو زمین و دیگر شرایط فیزیکی و شیمیایی این سیاره را دچار دگرگونی‌های شگرفی کرده‌است و محیطی را فراهم کرده‌است تا اندامگان زندهنزدیک به ۴٫۵۴ میلیارد سال (به صورت دقیق تر ۰٫۰۰۰۶ ± ۴٫۵۶۷۲ میلیارد سال)از پیدایش زمین می‌گذرد؛ بتوانند به رشد و زیست‌زایی بپردازند. همچنین در اثر این دگرگونی‌ها لایهٔ اوزون به دور این سیاره تشکیل شده‌است، لایه‌ای که با کمک میدان مغناطیسی زمین مانع از ورود پرتوهای آسیب رسان خورشید می‌شود و به این ترتیب اجازه می‌دهد در زمین زندگی ادامه یابد.ویژگی‌های فیزیکی، پیشینهٔ زمین‌شناسی و گردش زمین باعث شده‌اند تا زندگی در این دوره‌ها در آن پابرجا بماند و انتظار آن می‌رود که برای ۵۰۰ میلیون تا ۲٫۳ میلیارد سال دیگر نیز زندگی همچنان ادامه داشته باشد.

پوستهٔ زمین به چندین لایهٔ سخت یا زمین‌ساخت بشقابی تقسیم شده‌است، این لایه‌ها در گذر میلیون‌ها سال در زمین جابجا می‌شوند. نزدیک به ۷۱٪ از سطح زمین با آب شور اقیانوس‌ها پوشیده شده‌است و باقی‌ماندهٔ آن را قاره‌ها و جزیره‌ها تشکیل می‌دهند که خود آن‌ها نیز تعداد زیادی دریاچه و دیگر سرچشمه‌های آبی را در خود جای داده‌اند. بیشتر سطح قطب‌های زمین از یخ یا دریای یخ زده پوشیده شده‌است. ساختار درونی زمین پویا است و لایه‌های آن عبارتند از لایهٔ ضخیم گوشتهٔ جامد، یک لایه، هستهٔ بیرونی که مایع است و میدان مغتاطیسی را تولید می‌کند و یک لایه، هستهٔ درونی که آهنی و جامد است.

زمین همواره با دیگر جرم‌های آسمانی بویژه خورشید و ماه در اندرکنش است. هم اکنون زمین با سرعتی ۳۶۶٫۲۶ برابر سرعتی که به دور خودش می‌گردد، به گرد خورشید می‌گردد که این برابر با ۳۶۵٫۲۶ روز خورشیدی یا یک سال نجومی است. محور گردش زمین نسبت به خط عمود بر صفحهٔ گردش آن ۲۳٫۴ درجه انحراف دارد. این انحراف باعث ایجاد تغییرات فصلی با دورهٔ گردشی برابر با یک سال اعتدالی یا ۳۶۵٫۲۴ روز می‌شود. تنها ماه طبیعی شناخته شده برای زمین، کرهٔ ماه است که از نزدیک به ۴٫۵۳ میلیارد سال پیش گردش خود به دور زمین را آغاز کرده‌است. ماه باعث ایجاد کشند در آب اقیانوس‌ها، پایدار شدن زاویهٔ انحراف محور زمین و کم‌کم آهسته تر شدن سرعت گردش زمین شده‌است. در آخرین بمباران شهابی تقریباً میان ۳٫۸ و ۴٫۱ میلیارد سال پیش، چندین سیارک و شهاب سنگ با زمین برخورد کرد و دگرگونی‌های درخور توجهی در سطح زمین ایجاد کرد.

 

جو زمین ترکیبی است از نیتروژن (نزدیک به هشتاد درصد)، اکسیژن (نزدیک به بیست درصد) و چندین گاز دیگر.

 

بلندترین نقطه بر روی خشکی‌های زمین کوه اورست نام دارد که نزدیک به ۹ کیلومتر از سطح دریا بالاتر است. ژرف‌ترین قسمت دریاها نیز در نزدیکی جزایر فیلیپین در اقیانوس آرام قرار دارد. عمق این ناحیه حدود ۱۱ کیلومتر پایین‌تر از سطح دریا است و به آن درازگودال ماریانا گفته می‌شود.

 

محدودهٔ دمای هوا بر روی کره زمین میان ۸۹٫۲ (قطب جنوب) درجه زیر صفر تا ۷۰٫۷ (کویر لوت، ایران)درجه بالای صفر قرار دارد. محیط استوای زمین ۴۰٬۰۷۵۱۶ کیلومتر و وزن زمین ۱۰۲۴×۵۹۷۳۵ کیلوگرم (هشتاد برابر وزن ماه) است. فاصله کره زمین تا کره ماه ۳۴۰ هزار کیلومتر می‌باشد.  

 

انسان‌ها نیازهایشان را از منابع کانی‌ها و محصول‌هایی که از زیست‌کره بدست می‌آید، تامین می‌کنند. نزدیک به ۲۰۰ کشور مستقل در جهان وجود دارد که انسان‌ها در این کشورها پخش شده‌اند و از راه دیپلماسی، سفر، تجارت و فعالیت‌های نظامی با هم در اندر کنش قرار می‌گیرند. فرهنگ و دانش انسان‌ها با گذر زمان بسیار پیشرفت و تغییر کرده‌است. انسان‌ها زمانی به نظریه صاف بودن زمین و بعد نظریهٔ مرکز بودن زمین در جهان معتقد بودند. از دیدگاه‌های امروزی به زمین، می‌توان به دیدگاه فرضیهٔ گایا اشاره کرد.

 

۲۲ آوریل نیز به عنوان روز جهانی زمین نامگزاری شده اشت.

 

انواع  ذخایر معدنی  فلزی  و  غیرفلزی  از  دیگر  ویژگی‌های  بخش  بیرونی  پوسته  زمین  است.  

 

کره زمین دارای چگالی بیشتری نسبت به دیگر سیاره‌های منظومه خورشیدی است.  

زمین سومین سیارهٔ سامانهٔ خورشیدی است که در فاصلهٔ ۱۵۰ میلیون کیلومتری از ستارهٔ خورشید قرار دارد. از نظر واژه شناسی ایرانی، زم یکی از فرشتگان دین زرتشت بوده است که با پسوند «ین» زمین و با پسوند «ان» زمان را در زبان پارسی بوجود آورده است. این سیاره چگال ترین و از نظر بزرگی پنجمین سیاره از هشت سیارهٔ سامانهٔ خورشیدی است. همچنین در میان چهار سیارهٔ سنگی گردان به دور خورشید (تیر، ناهید، زمین و مریخ) زمین بزرگترین آن‌ها است. گاهی از آن با نام‌های جهان و سیارهٔ آبی نیز یاد می‌شود. نام لاتین آن Terra است.در سامانهٔ خورشیدی، فاصلهٔ زمین تا خورشید بین فاصلهٔ زهره (یا ناهید) تا خورشید و فاصلهٔ مریخ (یا بهرام) تا خورشید است. زمین جزو سیارات داخلی سامانهٔ خورشیدی به‌شمار می‌آید.

چرا زمین از غرب به شرق می چرخه؟
دلیل اون به جهت چرخش گاز داغ هنگام تشکیل منظومه شمسی برمی گرده. خورشید از غرب به شرق می چرخه. خب خورشید هسته همون گاز داغه. پس صفحه گاز داغ باید از غرب به شرق چرخیده باشه. از این موضوع به راحتی نتیجه گرفته میشه که سیارات هم که از میعان و تبلور گاز داغ تشکیل شدن بایستی این جهت چرخش رو حفظ کرده باشن. دقیقاً همینطوره و هر هشت سیاره منظومه شمسی در جهت گردش خورشید بدور اون می گردن. حالا می مونه جهت گردش خوده سیارات. طبق قوانین فیزیکی، جهت چرخش سیارات در همون سمتیه که بدور خورشیدشون میگردن و در مورد منظومه شمسی جهت چرخش بدور خورشید (از سمت شمال خورشید) پاد ساعتگرده پس سیارات هم در همون جهت پادساعتگرد یعنی از غرب به شرق گردش پیدا می کنن. شش سیاره از این قانون پیروی میکنن و فقط زهره و اورانوس استثنا هستن. اورانوس به پهلو قرار گرفته و بنابراین به پهلو میچرخه. دانشمندان دلیل اونو به یک برخورد عظیم در گذشته نسبت دادن که باعث شده محور اورانوس کج بشه. زهره هم بسیار بسیار آهسته در خلاف جهت سایر سیارات میچرخه؛ یعنی از شرق به غرب. سرعت چرخش اون از تمام سیارات کمتره و 243 روز زمینی طول میکشه تا یکدور بدور خودش بزنه و این در حالیه که پس از 225 روز مدار خودش رو دور خورشید کامل میکنه. دلیل چرخش معکوس زهره هم به برخوردی عظیم در گذشته نسبت داده شده و درست حالتی رو داره که انگار واژگون شده.

(یک ساعت)


کمربند زمانی / منطقه زمانی چیست؟

نخست دایره ای گرداگرد زمین ترسیم می کنیم که 360 درجه دارد. هر 15 درجه از این دایره یک کمربندزمانی خوانده می شود.

پس 24 کمربند زمانی وجود دارد که اندازه / واحد اندازه گیری زمان می باشد و ساعت نامیده می شود.

توضیح آنکه در هر 15 درجه یک نصف النهار ترسیم می کنیم و هر قسمت از زمین که میان دو خط نصف النهار فرار گرفته، یک کمربند زمانی یا یک منطقه زمانی نامیده می شود.

مبدأ اندازه گیری زمان با واحد ساعت کجا می باشد؟

مبدأ ساعت از منطقه ی گرینویچ در لندن – پایتخت انگلستان – است که بر روی نصف النهار صفر قرار گرفته است و آن را نصف النهار مبدأ می نامند.

 
بنابراین:

1 – اگر از این نقطه به سوی مشرق حرکت شود، باید در هر 15 درجه یک ساعت افزوده شود.

2 – اگر از این نقطه به سوی مغرب حرکت شود، باید در هر 15 درجه یک ساعت کم شود.  

برای نمونه، هرگاه در گرینویچ ساعت 12 ظهر باشد، در کالیفرنیا ساعت 4 صبح است. زیرا از گرینویچ تا کالیفرنیا باید 9 منطقه زمانی را که هر یک 15 درجه است، به سمت مغرب پیموده شود و اگر در گرینویچ
ساعت 12 ظهر باشد، در مصر ساعت 2 بعد از ظهر است.

زیرا اگر بخواهیم از گرینویچ به مصر برویم باید به سمت مشرق فقط از دو منطقه زمانی بگذریم.

بنابراین، وقتی در گرینویچ ظهر است، در نیمه دیگر نصف النهار مبدأ، واقع در طرف دیگر زمین، نیمه شب خواهد بود.

وقتی هم که خورشید درست در بالای نصف النهار هر منطقه ای باشد، در آن جا ظهر خواهد بود.

اختلاف ساعت چیست؟

همه نقاطی که در داخل یک کمربند زمانی قرار دارند، همه از لحاظ واحد ساعت با هم یکی هستند و بنابراین، هر منطقه زمانی با منطقه زمانی کناری خود، یک ساعت اختلاف دارد.

پس:

1 –  اگر در روی زمین به سمت مشرق حرکت کنیم، از هر کمربند زمانی که بگذریم، زمان یک ساعت به جلو می رود. برای نمونه، اگر در کمربند نخستین که مبدأ حرکت می باشد، ساعت 10 باشد، همان لحظه در کمربندهای بعدی ساعت 11 است.

2 – اگر در روی زمین به سمت مغرب حرکت کنیم، از هر کمربندی که بگذریم، زمان یک ساعت به عقب می رود.

اکنون که با هواپیمای جت، مسافت های زیاد اینگونه سریع پیموده می شوند، اختلاف ساعت در نقاط مختلف جهان، بیشتر محسوس شده است. برای نمونه، می توان نیویورک را در ساعتی معین ترک کرد و اندکی بعد در لُس آنجلس پیاده شد. همین که مسافر به آنجا رسید، مشاهده می شود که اختلاف ساعت میان این دو شهر چقدر محسوس است؟!

تغییرات شیمیایی

تغییر شیمیایی ، تغییری است که در آن ماده اولیه ما به ماده ای با ساختار مولکولی جدید تبدیل می شود و خواص ماده تغییر پیدا می کند.

تغییرات شیمیایی مفید و مضر کدام اند؟

مفید و مضر بودن تغییرات شیمیایی یک مفهوم مطلق نیست و به نیاز و اثرات آن تغییر در زندگی ما بستگی دارد.

فتوسنتز، پختن غذا، هضم غذا، رسیدن میوه های کال و سوختن بنزین در موتور خودروها مثال هایی از تغییرات شیمیایی مفید هستند.

زنگ زدن آهن، فاسد شدن میوه ها، سوختن جنگل و ترش شدن شیر مثال هایی از تغییرات شیمیایی مضر هستند.

چگونه تغییر شیمیایی را تشخیص دهیم؟

برای اینکه به شیمیایی بودن یک تغییر پی ببرید به مراحل زیر توجه کنید.

  • به تغییر رنگ ماده توجه کنید.

در برخی از تغییرات شیمیایی رنگ ماده تغییر می کند. مثلا آب آهک در واکنش با دی اکسید کرین کدر می شود یا اگر یک میخ آهنی را در محلول کات کبود قرار دهیم تغییر رنگ می دهد.

  • آیا در واکنش مورد نظر نور یا گرما آزاد می شود؟

ایجاد نور و گرما در واکنش شیمیایی

با وقوع برخی از واکنش های شیمیایی نور و گرما آزاد می شود مثلا سوختن چوب

  • آیا در واکنش مورد نظر ماده ای جامد حاصل شده است؟

زمانی که سرکه را به شیر اضافه می کنیم و شیر دلمه می بندد به معنای وقوع یک تغییر شیمیایی است چرا که ماده ای جامد حاصل شده است.

  • آیا در واکنش مورد نظر حباب های گاز تشکیل شده است؟

گاهی واکنش های شیمیایی مثل واکنش اسید با فلزات با ایجاد حباب همراه هستند.

قانون بقای جرم  در تغییرات شیمیایی چیست؟

قانون بقای جرم بیان می کند که مجموع جرم مواد اولیه با مجموع جرم مواد حاصل از واکنش برابر است یعنی در اثر واکنش شیمیایی هیچ ماده اس از بین نمی رود و تنها نحوه اتصال اتم های ماده تغییر پیدا می کند.

انواع تغییر شیمیایی:

  1. واکنش گرماگیر
  2. واکنش گرماده

واکنش گرماگیر چیست؟

اگر تغییر شیمیایی برای وقوع به انرژی نیاز داشته باشد به آن واکنش گرماگیر یا انرژی خواه می گویند.

این انرژی صرف شکستن پیوند های بین اتم ها می شود. در این حالت سطح انرژی محصولات واکنش بالاتر از مواد اولیه است.

مثلا تجزیه آب یک واکنش گرماگیر است چرا که میزان انرژی لازم برای شکستن پیوند های اکسیژن و هیدروژن در یک مولکول آب بیش از انرژی مورد نیاز برای ایجاد پیوند میان دو اتم هیدروژن و اکسیژن است.

واکنش قرص جوشان در آب نیز یک واکنش گرماگیر است زیرا بعد از واکنش دمای آب کاهش می یابد که به علت  استفاده از انرژی گرمایی آب در واکنش است.

واکنش گرماده چیست؟

اگر تغییر شیمیایی در حین انجام شدن انرژی آزاد کند به آن واکنش گرماده یا انرژی زا می گویند. این انرژی از ایجاد پیوند جدید بین اتم ها حاصل می شود. در این حالت سطح انرژی مواد اولیه بالا تر از محصولات است.

مثلا سوختن مواد و واکنش اسید و باز نمونه هایی از واکنش های گرماده هستند.

انرژی فعال سازی چیست؟

به کمترین مقدار انرژی لازم برای شروع یک واکنش، انرژی فعال سازی می گویند. هر میزان انرژی فعال سازی یک واکنش کمتر باشد، شروع واکنش سریع تر و آسان تر خواهد بود.

برنامه کلاسی سال تحصیلی ۹۸-۹۷

کاوشگری هدایت شده

کاوشگری هدایت شده

 مانند دانشمندان فکر کنید

مشاهده کردن اولین مرحله در روش علمی است. همیشه باید برای پیدا کردن راه حل یک مسئله اطراف خود را با دقت مشاهده کنیم. مشاهده کردن یکی از راه‌های یادگیری است. مشاهده یعنی جمع‌آوری اطلاعات با استفاده از اندام‌های حسی مختلف.

همیشه با مشاهده‌ی دقیق محیط اطراف سوالاتی برای ما مطرح می‌شوند. بررسی سوالات و همچنین تحقیقات علمی با مشاهده‌ی پدیده‌ها شروع می‌شوند. در این زمان ما به دنبال پاسخی برای پرسش‌هایمان هستیم.

کسی که شروع به پژوهش در مورد مسئله‌ای می‌کند باید به دنبال پاسخی برای پرسش ایجاد شده باشد. وقتی ما با استفاده از تجربه‌های حاصل از مشاهده و همچنین با کمک ذهن خلاق خود پاسخی احتمالی برای پرسشی پیدا می‌کنیم فرضیه سازی کرده‌ایم. فرضیه حدسی هوشمندانه است که برای توضیح علت یک اتفاق ارائه می‌شود. فراموش نکنید فرضیه سازی زمانی درست انجام گرفته که فرضیه‌ی ما قابل آزمایش کردن باشد. چون فرضیه یک پیش‌بینی را مطرح می‌کند و باید بتوانیم برای اطمینان از درستی یا نادرستی این پیش‌بینی آن را امتحان کنیم. اگر نتوانیم فرضیه را آزمایش کنیم باید آن را تغییر دهیم.

آزمایش‌هایی که برای درستی و یا نادرستی فرضیه انجام می‌شوند باید از نوع آزمایش‌های مقایسه‌ای باشند. در این نوع بررسی دو آزمایش یکسان همزمان با هم انجام می‌شوند و همه‌ی عواملی که در این آزمایش تاثیر دارند یکسان انتخاب می‌شوند به جز موردی که تحقیق روی آن انجام می‌شود.

بعد از انجام آزمایش و بررسی اطلاعات به دست آمده از آن، باید نتیجه گیری کنیم. نتیجه باید در مورد فرضیه‌ی ما باشد. اگر نتیجه‌ی آزمایش فرضیه ی ما را تایید کند، با آزمایش‌های دیگری از نتیجه‌ای که گرفته‌ایم مطمئن می‌شویم. فرضیه‌ای که با آزمایش‌های مختلف درستی آن تایید شود نظریه نام دارد.

علوم پنجم دبستان-فصل اول: مانند دانشمندان فکر کنید

آزمایش مقایسه ی فرفره های چرخان

Related image

روز جهانی تخم مرغ. ۱۷مهر

Image result for ‫مزایای تخم مرغ در رشد کودکان‬‎

برگزاری صبحانه سالم با تخم مرغ

آغاز سال تحصیلی ۹۸-۹۷

Image result for ‫سال تحصیلی جدید‬‎

فصل مهر فصل شکوفه ریزان گلبرگهای گل سرخ زندگی عالمانه و فرهیختگی برای همه جویندگان علم و دانش است فصل مهر فصل تندیس استمرار پایداری و استقامت برای جویندگی است
 
چه شعف انگیز است نم نم بارش قطرات علم و دانش و طراوت نسیم روح انگیز  آن برای شکفتن غنچه های اندیشه ی انسانهای به انتظار نشسته در پگاه میلاد فصل علم و دانش
 
چه زیباست فرارسیدن این فصل نورانی و حیات بخش که از گذشته های دور ، نیاکان ما با آمدنش ردای مباهات به تن می کردند و با نگاهی سرشار از مهربانی به انتظار آمدنش اشک شوق جاری می کردند
 
زدودن غبار ظلمت و جهل ، رویش غنچه های علم و دانش، گام نهادن در سرزمین نور ، گسترانیدن سفره های موفقیت ، در سر آغازی فصل مهر است
 
بیائیم برای فصل شکفتن حقایق که فصل مهر سر آغازی برای آن است سر تعظیم فرود آورده و بر مهربانیهای آن لبخند و بردستان پر مهر او بوسه های تکریم زنیم تا شاهد شکوفائی ایرانی عزیز و سرافراز باشیم

شکوفائی سر سبز فصل علم و دانش بر همه ی اصحاب فرهیخته و دانش پروران مبارک

محیط ومساحت اشکال هندسی


محیط و مساحت اشکال هندسی


1) مساحت مـــربع = یـــک ضلع × خـــودش
محیــط مـــربــــع = یک ضلع × 4


2) مساحت مسـتطیـــــــل = طـول × عـرض
محیط مستطیل = ( طول + عرض) × 2


3) مساحت مثلث = ( قاعده × ارتــــــفاع ) ÷ 2
محیط مثلث = مجموع سه ضلع


4) مساحت مثلث متساوی الاضلاع = ( قاعده × ارتفاع ) ÷ 2
محیط مثلث متساوی الاضلاع = یک ضلع × 3


5) مساحت مثلث متساوی الساقین = ( قاعده × ارتفاع ) ÷ 2
محیط مثلث متساوی الساقین= مجموع سه ضلع


6) مساحت مثلث قائم الزاویه = ( قاعده × ارتفاع ) ÷ 2
محیط مثلث قائم الزاویه = مجموع سه ضلع


7) مساحت ذوزنقه = ( قاعده بزرگ + قاعده کوچک ) × نصف ارتفاع
محیط ذوزنقه = مجموع چهار ضلع


8) مساحت لوزی = ( قطر بزرگ × قطر کوچک ) ÷ 2
محیط لوزی = یک ضلع × 4


9) مساحت متوازی الاضلاع = قاعده × ارتفاع
محیط متوازی الاضلاع = مجموع دو ضلع متوالی × 2


10) مساحت دایره = عدد پی ( 14/3 ) × شعاع × شعاع
محیط دایره = عدد پی ( 14/3 ) × قطر


11) مساحت کره = 4 × 14/3 × شعاع به توان دو

12) مساحت بیضی = (نصف قطر بزرگ × نصف قطر کوچک ) × 14/3


13 ) محیط چند ضلعی منتظم = یک ضلع × تعداد اضلاعش


دستور زبان فارسیحروف ربط :


دو جمله که با و به هم وصل شده اند به این ترتیب معنی دو جمله به هم ارتباط پیدا 

می کند


در آنجا دست به دعا برداشت .


با خدای خود زمزمه کرد .


 در آنجا دست به دعا برداشت و با خدای خود زمزمه کرددو جمله مستقل هم پایه شده و به هم مربوط می شونداما و ولی جمله ها را به هم ربط می دهد و مفهوم دو جمله در مقابل هم است


یعنی جمله دوم به نوعی جمله اول را منفی می کند


آن ها همه جا را گشتند .


او را پیدا نکردند .آن ها همه جا را گشتند ، اما او را پیدا نکردندکاربرد ولی و اما در جمله مفهوم یکسانی دارد


مسعود کاغذ و قلم را گرفت ، اما نمی دانست چه بنویسد


مسعود کاغذ و قلم را گرفت ، ولی نمی دانست چه بنویسید .مدرسه ما خیلی دور بود ، ولی من خسته نمی شدم .


آن کتاب را با دقت خواندم ، اما مفهوم آن را متوجه نشدم . زیرا ، چون


دو جمله را به هم ربط می دهد و جمله اول مفهومی را بیان می کند و جمله دوم دلیل

آن را می گویدحرفش را ادامه نداد ، (چرا ؟ )


زیرا خوابش برده بوددر معنی مفهوم هر دو یکی است ولی در اول جمله بهتر است چون استفاده شودچون کاغذی برای نوشتن نداشت ، روی ماسه ها نوشت


چون گل ها را خیلی دوست داشت ، تصمیم گرفت از این راه جانشینی برای خود

انتخاب کند .حرف ربط


بعد و سپس


جمله ها را به هم ربط می دهد و ترتیب زمانی را نشان می دهد ابتدا در شهر مرند اقامت کردم ، سپس به تبریز رفتمنرگس آب پاش را برداشت ، بعد به طرف من آمد . صیاد تیر را در کمان گذاشت ، سپس با کمال قدرت پرتاب کرد .آموزگار کتاب را باز کرد ، بعد شروع به خواندن شعر ستایش کرد . اول ، دومین ، سوم ، نخست ، ابتدا ، آخر و ...


نیز حروف ربطی هستند که ترتیب زمانی را بیان می کنند اول بهار زیبا دست به قلم گرفت


دومین نقاش تابستان بود .


نقاش سوم پاییز ، رنگ های آتشین را انتخاب کردابتدا سیب زمینی را بشویید و آب پز کنید ،  در مرحله دوم پوست آن را جدا کنید، 

سپس آن ها بکوبید و در آخر کمی نمک اضافه کنید .

انواع اهرم ها

تعریف اهرم

اهرم میله ای است که می تواند آزادانه به دور نقطه ای ثابت

بچرخد وبا انتقال نیرو تغییر جهت نیرو ،افزایش نیرو ا،فزایش

سرعت یا جابجایی اثر نیرو به ما کمک می کند.

اهرم نوع اول:

تکیه گاه بین جسم ونیرو قرار دارد

مانند:انبر دست قیچی میخ کش

اهرم نوع دوم:

جسم بین نیرو وتکیه گاه قرار دارد

مانند:

فرغون فندق شکن درباز کن

اهرم نوع سوم:

نیرو بین جسم وتکیه گاه قرار دارد

مانند:جاروی فراشی یخ گیر راکت تنیس


ادامه مطلب...